GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA

 

Przed Wami 10 ćwiczeń usprawniających narządy aparatu artykulacyjnego. Każde ćwiczenie starannie wykonujcie przed lustrem przez 10 sekund.

 

 

 

 

 

 

 

 

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA – „SMERFY”

 

Do zabawy potrzebujemy: kubeczki plastikowe i wycięte karty z ćwiczeniami. Do kubeczków chowamy po jednej karcie i odwracamy kubki dnem do góry. Następnie dziecko kolejno losuje po jednym kubku i sprawdza, jakie ćwiczenie wybrało. Wykonujemy dane ćwiczenie usprawniające narządy aparatu mowy przez 10 sekund. Zabawa kończy się, gdy już wszystkie ćwiczenia zostaną odsłonięte i poprawnie wykonane.

 

 

 

 

 

 

 

 

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA – GRA ONLINE

 

https://wordwall.net/pl/resource/2622530/logopedia/memory-ćwiczenia-języka

 

Powyżej znajdziecie link do logopedycznej gry online, której celem jest usprawnienie narządów mowy oraz ćwiczenie pamięci. Zasady są proste – przed Wami memory. Kolejno klikamy na dwa okienka, odsłaniając ich zawartość. Jeśli to nie są te same obrazki, zapamiętujemy je i szukamy dalej. Jeśli znaleźliśmy parę – wykonujemy ćwiczenie. Grę kończymy, jeśli wszystkie pary zostaną znalezione.

 

 

 

ĆWICZENIA ODDECHOWE – „SOWA”

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=wm8JBHxtm3c&feature=emb_title

 

 

Do zabawy potrzebujemy: dwie rolki po papierze toaletowym, nożyczki, słomkę, taśmę samoprzylepną, marker, zszywacz biurowy. Z jednej rolki po papierze toaletowym odcinamy 1/3 części – z odciętego fragmentu wycinamy podwójny element na dziób oraz dwa trójkąty na uszy. Dziób i uszy mocujemy przy pomocy zszywacza, oczy rysujemy czarnym markerem. W drugiej rolce wycinamy kwadratowy otwór. Spłaszczamy słomkę. Spłaszczoną słomkę przyklejamy przy kwadratowym otworze. Słomka musi być spłaszczona, ale jednocześnie mieć niewielką szparkę, którą będzie wpadało powietrze. Zszywaczem łączymy głowę z tułowiem sowy. Sowa gotowa! Aby uzyskać dźwięk pohukiwania sowy należy dokładnie zasłonić obiema rękami boki rolki toaletowej, a następnie dmuchać w słomkę. Filmik, na którym zademonstrowany jest dźwięk wydawany przez sowę, znajdziecie powyżej. Pomysł zaczerpnięto z: www.domologo.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

ĆWICZENIA ODDECHOWE – „GĄSIENICZKI”

Do zabawy potrzebujemy: wydrukowaną planszę (poniżej), nożyczki i słomkę. Wycinamy gąsienice, powtarzamy rymowankę, określamy po kolorze i rodzaju kwiatka, którą gąsienicę należy włożyć do którego wianka. Oczywiście, robimy to przy użyciu słomki. Miłej zabawy!

 

ĆWICZENIA ODDECHOWE – „ODDECH SŁONIA”

 

Bardzo lubiane przez dzieci ćwiczenie oddechowe. Dziecko przyjmuje pozycję stojącą, nogi lekko rozszerzone. Za chwile zamieni się w słonia, więc koniecznie musi oddychać jak małe słoniątko. Dziecko nabiera powietrze nosem i jednocześnie unosi ramiona w górę tak, jakby to była trąba słonia. Następnie wydycha powietrze przez usta w sposób dźwięczny, powoli opuszczając „trąbę” ku dołowi. Powtarzamy kilka razy.

 

 

 

ZABAWA „OSIEM KRATEK” – ĆWICZENIA DUŻEJ MOTORYKI

 

https://www.youtube.com/watch?v=22LyRhjYb1Q

 

Do zabawy potrzebne będą: 8 kartek, taśma klejąca (by wyznaczyć na podłodze miejsce do skakania w domu) lub kreda (by wyznaczyć miejsce do skakania na chodniku). Dajcie porwać się muzyce, bawcie się wesoło i ćwiczcie swoje ciało (link do piosenki powyżej). Można się również bawić bez muzyki. Oto tekst do ćwiczeń.

 

OSIEM KRATEK

 

„W pierwsza kratkę teraz wskocz.

 

W drugiej ręce wysuń w bok.

 

W trzeciej kratce przysiad zrób.

 

W czwartej łokcie daj w przód.

 

W piątej kratce stan na baczność.

 

W szóstej spróbuj chwilę zasnąć.

 

W siódmej lekko klepnij czoło.

 

W ósmej obrót dookoła.”

 

 

 

 

ZABAWA „ŚLIMAK, ŚLMAK…”

 

Dziś do zabawy wykorzystamy znany wszystkim wierszyk. Dziecko powtarza za rodzicem słowa rymowanki lub recytuje z pamięci i jednocześnie kreśli okręgi od najmniejszego do największego przypominające muszlę ślimaka. Kreślimy kredką na kartce, kredą na chodniku, palcem w piasku… A oto tekst wierszyka:

 

„Ślimak, ślimak pokaż rogi,

 

Dam Ci sera na pierogi.

 

Jak nie sera to kapusty.

 

Od kapusty będziesz tłusty.”

 

 

 

 

 

ĆWICZENIA MOTORYKI MAŁEJ – „GIMNASTYKA PALUSZKÓW”

 

Pamiętajcie, że sprawne rączki i paluszki = sprawna buzia. Dlatego dziś propozycja zabawy, ćwiczącej motorykę małą. Rodzic czyta tekst wiersza i wykonuje określone ruchy, a dziecko naśladuje. Jeśli udało się zrobić wszystko poprawnie – brawo! Kciuk w górę!

 

 

 

GRA DŹWIĘKONAŚLADOWCZA – „OLA I JEJ MIŚ”

 

Do zabawy potrzebujemy pionek i wydrukowaną planszę (poniżej). Zasady są proste

– Ola, idąc do misia musi stanąć na każdym polu i dwa razy powtórzyć wpis zanim przejdzie do kolejnego pola. Pomóżmy Oli i powtarzajmy razem z nią!